среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy ogrodzenie te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz ma��o wprawnym ślipiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie głazy sztachetki te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało fachowym okiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, trywialnej obróbce i względnie niskiej cenie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia lub wstępnie ociosuje, stawia na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy sztachetki plastikowe na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany lepiszczem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor skał na sztachety z plastyku na plot i bramkę ze sztachet, przybierają one wtedy rozmaite odcienie czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż wycina się najogromniejsze bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy wolno również ciąć na sześciany o regularnych zarysach, użytkowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je porcjować przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na małe, nierównych obrysów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztacheta plastykowe wykorzystuje się również wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na balaski z Winylu na plot i furtkę ogrodzeniowa. Nadają się jednak po największej części do stosowania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka matowieją. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu parku i naszych upodobań forma kamiennych płyt może być różnorodny – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki a także sztachety z PCV z Sosnowca na plot i bramkę ze sztachetek unosi się z kamieni różnorodnego zarysu, zestawionych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród kafli o nierównych zarysach, wypada je odpowiednio zestawiać tzn. tak, ażeby postać każdego następnego integrował się z poprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia Poznań należą do głazów mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Łatwo porastają także mchem i glonami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Sprofilowane firmy szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, aby kamienie na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий