понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot alias żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Płoty roślinne na ogól pełnia funkcje ogrodzenia, natomiast często służą również za ozdobę. Zazwyczaj takie sztachety z Winylu stawia się w słonecznych położeniach, w których szybko rosną i mocno gęstnieją. Sporo wdzięku maja tez takie żywe ploty, które wiodą przez cieniste zakątki skweru. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie plątanina gałązek bądź kwiatami aranżują zajmujące spojrzenie obrazki, natomiast ożywcza wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , powoduje że nawet krótki spacer wzdłuż takiego ogrodzenia wycisza oraz relaksuje.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, powinno się uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki które są w ogrodzie, również nasze preferencje i czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o normalnym pokroju same wzrastają, nierzadko tez bujnie rozkwitają, lecz wymagają także sporo przestrzeni. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane żywe sztacheta z plastiku z Wasilkowa zdołają być niezmiernie wysmukłe, chociaż powinno się je regularnie wycinać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty zakupu roślin na plot.Jest wiec nad czym się myśleć, ponieważ takie plot wyznacza się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest rosnący parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, niezmiernie modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on wiele walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze wytrzymuje porę suchą,
•szybko wzrasta,
•cyklicznie podcinany ładnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek tworzy nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga połyskująca - jesienią pięknie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się praktycznymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony reprezentacyjnej, a cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Niezmiernie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztachety z plastyku stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki i ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół krawędzi posiadłości. Jeśli mamy sporo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niesłychanie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze gdy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий